Gwoździe specjalne: co w praktyce oznacza to pojęcie?

 Gwoździe specjalne to szerokie pojęcie, które bywa rozumiane w różny sposób. Produkty należące do tej grupy wyróżniać może jednak kilka cech. Po pierwsze, znajdują się w niej gwoździe rzadziej używane, różniące się od zwykłych gwoździ kształtem czy wymiarami. 

Po drugie, w grupie tej mamy do czynienia z gwoźdźmi, które spełniać muszą szczególne wymagania np. wymagają zwiększonej odporności lub charakterystycznej konstrukcji. Związane to jest ze stosowaniem ich w ściśle sprecyzowanym celu.

Dowiedz się więcej i sprawdź bogatą ofertę firmy Mazur-Tom!

Gwoździe specjalne: czyli jakie?

Sama nazwa “gwoździe specjalne” budzi często wątpliwości. Nie jest bowiem nigdzie sprecyzowane, które gwoździe powinny znaleźć się w tej grupie. Najczęściej wymienia się tutaj gwoździe instalacyjne, formierskie, cechowniki czy podkowiaki.

Gwoździe instalacyjne wykorzystywane są podczas mocowania przewodów elektrycznych w ścianach czy murach. Konieczne jest ich wbijanie w mury i ściany betonowe, dlatego muszą być bardzo twarde – są to gwoździe hartowane. Z wyglądu przypominają “zwykłe” gwoździe”.

Z kolei gwoździe formierskie, czyli tak zwane “szpilki formierskie”, charakteryzują się dużą smukłością. Używa się ich w celu wzmacniania części rdzenia oraz form odlewniczych.

Cechowniki to gwoździe, które zwracają uwagę swoją dużą główką. Do tego możemy zauważyć numery wybijane na wierzchu każdej główki. Te gwoździe znajdują swoje zastosowanie w kolejnictwie – za ich pomocą znakuje się drewniane słupy i podkłady kolejowe.

Do gwoździ specjalnych zalicza się też np. podkowiaki, służące – jak sama nazwa wskazuje – do podkuwania koni. Są one również nazywane hufnalami. Ich przekrój zbliżony jest do kwadratowego, łącznie ze słabo odgraniczonym łbem; przekrój zmniejsza się w stronę ostrza. Hufnale wykorzystuje się również w ciesielstwie.

Chociaż to właśnie powyższe rodzaje gwoździ przyporządkowuje się najczęściej do gwoździ specjalnych, często jednak używa się tego określenia także w stosunku do innych grup tych produktów jak np. haczyki ocynkowane czy skoble. Poniżej kilka przykładów.

Gwoździe o nietypowym kształcie

Haczyki ocynkowane to jeden z najpopularniejszych typów gwoździ o niestandardowym kształcie. Ze względu na swój kształt, a także na specyficzne miejsce stosowania, bywają zaliczane do gwoździ specjalnych. Są to najczęściej gwoździe sufitowe, które stosuje się podczas budowy, remontu czy prac wykończeniowych – do mocowania różnych materiałów na suficie. Można je jednak wykorzystać także na drewnianych belkach, ścianach i innych elementach konstrukcyjnych, bądź też do mocowania elementów podwieszanych. Haczyki mają kształt litery L. Ich trzpień jest z jednej strony zaostrzony, łebek jest zakrzywiony, a zgięta strona płaska.

Inny specyficzny rodzaj gwoździ to gwoździe zawiasowe. Ich kształt jest charakterystyczny – nie posiadają łebka, a trzpień jest krótki (zwykle ma od 2 do 4 cm). Gwoździe zawiasowe potrzebne są przy montowaniu zawiasów okiennych lub drzwiowych, zwłaszcza w przypadku okien starego typu.

Kolejne gwoździe o wyjątkowym kształcie to skoble, czyli tzw. hacele. Przypominają wyglądem literę U – obie strony trzpienia są zaostrzone. Skoble przydają się przede wszystkim przy ogradzaniu terenu – za ich pomocą szybko i w wygodny sposób przymocujemy siatkę do drewnianego podłoża. Okazują się przydatne również przy pracach dekarskich, jak i przy wykonywaniu blokady lub zamknięcia.

Materiał użyty do produkcji gwoździ

Gwoździe najczęściej wykonywane są z drutu stalowego. Mogą być jednak zrobione z innych materiałów. Czasami są wówczas zaliczane do grupy gwoździ specjalnych.

Gwoździe miedziane są najczęściej wykorzystywane podczas mocowania papy czy rynien. Jest to również często rodzaj gwoździ budowlanych.

Podobne funkcje pełnią zwykle gwoździe aluminiowe: papowe i budowlane. Oprócz tego sięgamy po nie również podczas prac boazeryjnych i stolarskich, czy też w trakcie innych prac wykończeniowych.

Gwoździe mosiężne to przede wszystkim gwoździe wykończeniowe (stolarskie oraz boazeryjne). Znajdują też jednak swoje zastosowanie podczas prac tapicerskich.

Gwoździe “szyte na miarę”

Pod pojęciem gwoździe specjalne producenci i sprzedawcy rozumieją też często gwoździe przygotowane na indywidualne zamówienie klienta. Możliwe jest wówczas dopasowania do specyficznych potrzeb zarówno wymiarów, jak i kształtu gwoździa, a także materiału, z jakiego jest wykonany, oraz pokrycia.

Gwoździe specjalne to szerokie pojęcie, pod którym kryje się wiele typów produktów. Warto mieć je w swojej ofercie, ponieważ są wykorzystywane w wielu branżach, a także przez indywidualnych klientów podczas remontu czy prac domowych.

Więcej na podobne tematy znajdziesz w artykułach:

Kontakt

MAZUR-TOM Krystyna Jurczyk
ul. Modrzewiowa 82, Wójtowo
11-010 Barczewo, Polska
NIP: PL 739-030-46-50

tel.: (+48) 89 513 97 01
e-mail: mazurtom@mazurtom.pl