Haczyki ocynkowane i inne gwoździe o nietypowym kształcie

 Haczyki ocynkowane używane są zazwyczaj do mocowania różnych materiałów na suficie. To doskonały przykład gwoździ o nietypowym kształcie, który warunkowany jest specyficznym miejscem zastosowania.

Gwoździ o niestandardowych kształtach jest o wiele więcej. Wbrew pozorom, nie są one wcale używane rzadko. Dlatego warto mieć je w swojej ofercie, co pozwoli dotrzeć do większego grona klientów. Zobacz, jakie gwoździe stosuje się na suficie, narożnikach czy przy mocowaniu zawiasów. 

Dlaczego warto wybrać gwoździe ocynkowane?

Wybierając gwoździe, zawsze warto najpierw zwrócić uwagę na to, czy posiadają one powłokę antykorozyjną. Na rynku najczęściej spotykamy się z produktami ocynkowanymi. W tym przypadku podstawowy materiał – zwykle jest to drut stalowy – zostaje pokryty metaliczną powłoką ochronną. Chroni ona gwóźdź nawet po jego uszkodzeniu, ponieważ cynk (a także chrom) ma wyższą aktywność chemiczną niż żelazo.

Gwoździe ocynkowane gwarantują ochronę przed korozją, czyli niszczeniem metali pod wpływem wystąpienia niekorzystnych czynników zewnętrznych. Są to warunki atmosferyczne związane np. z deszczem oraz zmianami temperatur, ale też czynniki agresywne w postaci obecności piasku, kurzu, pyłu czy pary wodnej.

Ocynkowanie sprawia, że gwoździe dłużej pozostają funkcjonalne. Zachowują też ładny wygląd – eliminujemy problem nieestetycznego rdzewienia.

Haczyki, czyli gwoździe sufitowe

Haczyki ocynkowane są najczęściej wykorzystywane jako gwoździe sufitowe. To szczególna podgrupa gwoździ budowlanych, które stosowane są podczas budowy, remontów, a także prac wykończeniowych.

Jak sama nazwa wskazuje, są one wykorzystywane do mocowania materiałów różnego rodzaju na suficie. Zwykle są to materiały mające luźną strukturę np. maty trzcinowe. Warto jednak wiedzieć, że takie gwoździe mogą być też zastosowane na ścianach, drewnianych belkach czy innych elementach konstrukcyjnych. Kolejne zastosowanie to mocowanie elementów podwieszanych jak np. rynna.

Z tego specyficznego zastosowania wynika charakterystyczny kształt gwoździ. Przypominają one haczyki w kształcie litery “L”. Mają one zakrzywiony łeb, a zgięta strona jest spłaszczona. Trzpień jest z jednej strony zaostrzony. Haczyki ocynkowane wykonuje się z twardego metalu (sprawdź haczyki dostępne w ofercie firmy Mazur-Tom).

 

Czym są skoble?

Kolejnym specyficznym rodzajem gwoździ są skoble nazywane również hacelami. Od razu zwraca uwagę ich charakterystyczny wygląd. Przypominają one literę “U”, a wygięty w łuk trzpień jest zaostrzony po obu stronach. 

Za pomocą skobli możliwe jest przeprowadzanie wielu rożnych prac w terenie. Umożliwiają np. ogrodzenie nawet bardzo dużego terenu – służą do prostego i szybkiego mocowania siatki do drewnianego podłoża. Znajdują swoje zastosowanie także podczas prac dekarskich; możemy wykorzystać je przy mocowaniu krokwi. Skoble przydadzą się  również gdy będziemy chcieli zrobić własnoręcznie blokadę bądź zamknięcie.

 

Do czego służą gwoździe narożnikowe?

Gwoździe narożnikowe na pierwszy rzut oka nie różnią się zbytnio od zwykłych gwoździ. Są zbudowane w podobny sposób, warto jednak zauważyć, że łebek jest stosunkowo mały. Trzpień natomiast jest dosyć krótki, gwoździe mają ok. 2-3 cm długości.

Gwoździe narożnikowe używane są głównie podczas prac montażowych przy narożnikach okiennych. Za ich pomocą możliwe jest solidne wzmocnienie drewnianych okiennych ram. Nie jest to jednak ich jedyne zastosowanie. Wykorzystuje się je również do mocowania parapetów.

 

Jak wyglądają gwoździe zawiasowe?

Kolejnym rodzajem gwoździ o specyficznym kształcie są gwoździe zawiasowe. Nietrudno je odróżnić od innych, ponieważ mają jedną cechę niezwykle charakterystyczną – są pozbawione łebka. Sam trzpień jest dosyć krótki; jego długość waha się zazwyczaj od 2 do 4 cm.

Gwoździ zawiasowych używamy do montażu zawiasów okiennych bądź drzwiowych. Najczęściej ich zastosowanie okazuje się niezbędne, gdy w grę wchodzi montowanie okien starego typu. Obecnie większość nowych modeli okien nie wymaga sięgnięcia po ten rodzaj gwoździ.

Haczyki ocynkowane, skoble, gwoździe narożnikowe czy pozbawione łebka gwoździe zawiasowe – te rodzaje gwoździ stosuje się w konkretnych miejscach, co związane jest zazwyczaj z ich specyficznym kształtem. Warto mieć w swojej ofercie takie akcesoria, które w znaczący sposób poszerzają naszą ofertę.

Więcej na podobne tematy znajdziesz w artykułach:

Kontakt

MAZUR-TOM Krystyna Jurczyk
ul. Modrzewiowa 82, Wójtowo
11-010 Barczewo, Polska
NIP: PL 739-030-46-50

tel.: (+48) 89 513 97 03
e-mail: mazurtom@mazurtom.pl