Gwoździe EPAL: niezbędne przy produkcji certyfikowanych palet

 Gwoździe EPAL są niezbędne przy produkcji certyfikowanych palet EPAL. Muszą one spełniać ściśle określone normy, które zapewnić mają pełne bezpieczeństwo i najwyższą jakość. 

Palety EPAL są niezwykle popularne i uniwersalne, stosuje się je w różnych branżach. Warto mieć w swojej ofercie gwoździe wykorzystywane na halach produkcyjnych zajmujących się wytwarzaniem palet. Dowiedz się więcej o paletach EPAL i sprawdź gwoździe dostępne w ofercie firmy Mazur-Tom

Do czego potrzebne nam są certyfikowane palety?

W dzisiejszych czasach trudno sobie wyobrazić funkcjonowanie branży logistycznej czy transportowej bez palet. Wciąż rosnąca popularność zakupów online to ważny czynnik mający wpływ na coraz większe zapotrzebowanie na palety.

Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że Polska jest drugim największym producentem palet na świecie. Wpasowujemy się zatem świetnie w trendy rynkowe. Oznacza to także, że zapotrzebowanie na certyfikowane gwoździe EPAL jest duże, więc tym bardziej warto mieć je w sklepie budowlanym.

Czym palety EPAL różnią się od zwykłych palet? Przede wszystkim spełniają one dokładnie określone wymagania, opracowane przez specjalną komisję złożoną z ekspertów. Standardy te mają zagwarantować pełne bezpieczeństwo oraz komfort użytkowania.

Normy produkcji palet – odrobinę historii

Powszechne wykorzystywanie palet podczas transportu różnego rodzaju towarów stało się przyczyną rozpoczęcia dążenia do wprowadzenia standardów, które zwiększą bezpieczeństwo. Zauważono, że źle wykonana paleta oznaczać może zniszczenie towaru oraz znaczące utrudnienia podczas jego przewożenia. W skrajnych przypadkach nieodpowiednia paleta może doprowadzić nawet do zagrożenia zdrowia czy życia.

Uznano, że należy minimalizować zagrożenia oraz zwiększać jakość produkowanych palet. W 1991 roku powstała organizacja EPAL, której zadaniem było pilnowanie, by przestrzegane były odpowiednie standardy jakości. Od 1999 roku organizacja EPAL działa na terenie Polski.

Gwoździe EPAL – jakie możemy wybrać?

Gwoździe EPAL są niezbędne do tego, by konkretna paleta mogła spełnić wymagane prawem normy i zyskać certyfikat EPAL. Rola gwoździ w palecie jest nie do przecenienia – to właśnie one decydują w dużej mierze o tym, czy produkt końcowy jest solidny, wytrzymały. Połączenia muszą być bardzo mocne, odporne na niekorzystne warunki, jakie mogą pojawić się podczas transportu.

Dlatego gwoździe certyfikowane EPAL są najczęściej walcowane pierścieniowo. Walcowanie pierścieniowe na trzpieniu sprawia, że gwóźdź o wiele trudniej jest wyrwać z deski – zapobiegają temu pierścienie na trzpieniu. Materiały łączone w ten sposób zapewniają wysoką stabilność oraz wytrzymałość.

Gwoździe EPAL wykonuje się zwykle ze stalowego drutu o odpowiednich parametrach, są to gwoździe ocynkowane, co zwiększa odporność m.in. na korozję. Posiadają specjalne oznaczenie na łebkach.

Do wyboru mamy gwoździe w różnych wymiarach, w zależności od tego, do wykonania jakiej palety posłużą. Warto pamiętać, że w paletach EPAL ilość oraz układ użytych do produkcji jednej palety gwoździ również jest ściśle określony przez normy.

W przypadku zautomatyzowanego procesu produkcji możemy sięgnąć po gwoździe koletowane, które przeznaczone są do użycia w gwoździarce z magazynkiem bębnowym. Są to zgrzane do dwóch drucików gwoździe, zwijane w kłębek.

Czym jest gwóźdź naprawczy?

Mówiąc o gwoździach, używanych do produkcji palet EPAL, warto wyjaśnić pojęcie gwoździa naprawczego. Jest to jedno z niezbędnych oznaczeń, używanych przy certyfikowanych paletach.

Dotyczy jednak nie palet nowych, a naprawianych lub używanych. Gwóźdź naprawczy jest wbijany w środkowy wspornik. Jego obecność oznacza, że paleta została naprawiona, nadal odpowiada normom i może być użytkowana jako paleta EPAL.

Trzeba jednak podkreślić, że jeśli paleta nie posiada certyfikowanych gwoździ, nie może zostać legitymizowana za pomocą gwoździa naprawczego. Konieczność użycia gwoździ EPAL do jej wykonania nie podlega dyskusji.

Czym wyróżnia się paleta EPAL?

Aby paleta mogła otrzymać licencję, musi zostać zgłoszona do Polskiego Komitetu Narodowego EPAL i uzyskać pozytywną opinię.

Wytyczne są bardzo rozbudowane i dotyczą wielu aspektów. Istotne jest wspomniane już użycie odpowiednich gwoździ, ale też właściwego rodzaju drewna. Określono ilość użytych gwoździ, ilość desek i wsporników w przypadku poszczególnych modeli. Ustalono, które elementy muszą być wykonane z litego drewna, a które można wytworzyć z drewna rozdrobnionego.

Najpopularniejszym rodzajem palety EPAL jest EPAL1. Ma ona wymiary 800 x 1200 mm. Wykonana jest z desek blatu, ma trzy płozy z litego drewna oraz wsporniki, które mogą być wykonane z drewna rozdrobnionego.

Do wyboru mamy pięć rodzajów palet EPAL, różniących się wymiarami i konstrukcją.

Certyfikowane palety muszą być wyraźnie oznakowane. Powinny mieć znak EPAL w owalu zamieszczony na lewym wsporniku. Oprócz tego muszą też mieć m.in. klamrę na środkowym wsporniku; używane i naprawiane palety powinny mieć tam także wbity gwóźdź naprawczy. Jak już wspomniano, gwoździe użyte do produkcji takiej palety posiadają specjalne oznaczenia na łebkach.

Co daje nam standaryzacja palet?

Palety z certyfikatem to gwarancja najwyższej jakości oraz bezpieczeństwa dostawy. Odpowiednio wykonana paleta to również szybsza i bardziej komfortowa praca, a zarazem ograniczenie kosztów dostaw.

Palety EPAL są powszechnie dostępne na całym świecie. Możemy je naprawiać w specjalnych serwisach. Są też bezpieczne dla środowiska. Powstają z surowców naturalnych, bez użycia substancji chemicznych. Podlegają recyclingowi, a bilans CO2 dla całego procesu jest neutralny.

Gwoździe EPAL to produkt, którego nie może zabraknąć w nowoczesnym składzie budowlanym. Wciąż rosnąca popularność certyfikowanych palet oraz duże zainteresowanie ich produkcją to gwarancja pokaźnego grona klientów poszukujących takich akcesoriów.

Więcej na podobne tematy znajdziesz w artykułach:

Kontakt

MAZUR-TOM Krystyna Jurczyk
ul. Modrzewiowa 82, Wójtowo
11-010 Barczewo, Polska
NIP: PL 739-030-46-50

tel.: (+48) 89 513 97 01
e-mail: mazurtom@mazurtom.pl