Gwoździe pierścieniowe: wszystko, co trzeba o nich wiedzieć

 Gwoździe pierścieniowe to produkt, którego nie może zabraknąć w żadnym sklepie budowlanym. Zaliczają się one do grupy gwoździ zapewniających najsilniejsze mocowanie. Z powodzeniem wykorzystywać je można do produkcji wytrzymałych palet.

Tego rodzaju gwoździe możemy zaliczyć do większej grupy gwoździ walcowanych. Oprócz tych walcowanych pierścieniowo znajdziemy tam również gwoździe walcowane spiralnie. Sprawdź, które z nich dostępne są w ofercie firmy Mazur-Tom (zobacz też drut w kręgach, drut w odcinkach czy prezentery sklepowe). 

Gwoździe walcowane – do czego służą?

Gwoździe pierścieniowe należą do większej grupy gwoździ walcowanych. Co oznacza ta nazwa? Otóż w przeciwieństwie do zwykłych gwoździ, których trzpień pozostaje gładki, trzpień tego rodzaju akcesoriów kształtowany jest na różne sposoby. 

Walcowanie odgrywa niezmiernie ważną rolę. Wpływa na stabilność mocowania, dlatego gwoździe tego rodzaju wykorzystywane są w konstrukcjach, które wymagają wyjątkowo dużej nośności i odporności na zniszczenia.

Do wykonania gwoździ walcowanych wykorzystuje się najczęściej najwyższej klasy stalowy drut. Do wyboru mamy gwoździe różnej długości i grubości, z różnymi rodzajami walcowania.

Jak wyglądają gwoździe walcowane?

Najbardziej charakterystyczną cechą gwoździ walcowanych, która od razu rzuca się w oczy, jest charakterystyczny wygląd trzpienia. Znajdują się na nim karby, którym ten rodzaj gwoździ zawdzięcza swoje wyjątkowe właściwości.

Kupując tego typu akcesoria, zwróćmy uwagę na jakość karbowania. Na rynku możemy trafić nieraz na tzw. gwoździe pseudo-pierścieniowe. Zamiast porządnego walcowania mają one jedynie nacięcia; na pierwszy rzut oka nie różnią się niemal niczym od swoich pierwowzorów. Musimy jednak zdawać sobie sprawę, że użycie takich gwoździ zmniejsza nawet kilkukrotnie nośność połączenia. Brak świadomości, że nośność jest znacznie niższa niż w projekcie konstrukcji, może doprowadzić do wielu problemów, a nawet tragedii! Dlatego warto zapewnić klientom sprawdzone gwoździe wyróżniające się najwyższą jakością.

Zwracajmy uwagę na oznaczenia na łebkach gwoździ, często umieszczane tam przez producentów.

Gwoździe walcowane mają stosunkowo długi, ostro zakończony trzpień. Często spotykamy się w ich przypadku ze stożkowym poszerzeniem średnicy tuż pod łebkiem. Wzmacnia to główkę podczas wbijania jej młotkiem, zaś bez takiego wzmocnienia gwoździe stosuje się w pistoletach gwoździarskich na zautomatyzowanych taśmach produkcji palet. Dla gwoździ montażowych takie rozwiązanie dodatkowo powoduje, że gwoździe w odpowiedni sposób wypełniają cały otwór i niwelują ryzyko przemieszczania się przy pierwszych obciążeniach. Niektóre gwoździe walcowane posiadają również chropowate z zewnątrz łebki. Pozwala to uniknąć “uciekania” gwoździa podczas uderzania w niego młotkiem.

Gwoździe pierścieniowe – zastosowanie

Gwoździe pierścieniowe posiadają pierścieniowate karbowanie. Dzięki takiemu wyprofilowaniu gwóźdź wchodzi gładko. Natomiast gdy chce się go wyciągnąć, karb zahacza o włókna drewna – zapobiega to wyrwaniu go. Okazuje się, że łączenie przy użyciu gwoździ pierścieniowych nawet kilkukrotnie zwiększa nośność konstrukcji.

Tego rodzaju stabilne i bardzo wytrzymałe łączenia sprawdzają się m.in. podczas produkcji palet, skrzyń i drewnianych opakowań. Wykorzystuje się je podczas prac przy więźbach dachowych, przy zbijaniu drewnianych ogrodzeń oraz mebli. Walcowane pierścieniowo są także gwoździe ciesielskie, stosowane przede wszystkim do połączeń kątowych.

Gwoździe walcowane spiralnie – zastosowanie

Gwoździe walcowane spiralnie pełnią podobne funkcje jak gwoździe walcowane pierścieniowo. Przydadzą się klientom  przy  produkcji palet, opakowań drewnianych czy skrzyń. Ten rodzaj gwoździ wykorzystuje się najczęściej do łączenia różnych elementów w miejscu zgięcia lub skrętu.

Gwoździe pierścieniowe czy spiralnie walcowane to wysokiej jakości akcesoria, niezbędne przy produkcji palet, ogrodzeń drewnianych, opakowań itp. Sprawdzą się też przy pracach ciesielskich. Nie może ich zabraknąć w żadnym dobrze wyposażonym składzie budowlanym.

Więcej na podobne tematy znajdziesz w artykułach:

Kontakt

MAZUR-TOM Krystyna Jurczyk
ul. Modrzewiowa 82, Wójtowo
11-010 Barczewo, Polska
NIP: PL 739-030-46-50

tel.: (+48) 89 513 97 01
e-mail: mazurtom@mazurtom.pl