Jak wybrać najlepsze gwoździe do konkretnego zadania?

Gwoździe stanowią podstawę wielu zadań remontowych i renowacyjnych, są konieczne w stolarce czy w pracach dekarskich. Odpowiednie wyposażenie sklepu gwarantuje dobór najlepszych gwoździ, które sprawdzą się w konkretnym zadaniu. Na co zwracać uwagę wybierając gwoździe? Czym one się między sobą różnią?

Rodzaje gwoździ

 

Możemy wyróżnić aż sześć grup gwoździ, ze względu na ich zastosowanie:

  • gwoździe bednarskie (przyjmują najczęściej postać dybli i haczyków do beczek);
  • gwoździe szewskie;
  • gwoździe stolarskie i ogólnego przeznaczenia;
  • gwoździe ochronne i do przymocowywania okuć;
  • gwoździe specjalne;
  • gwoździe budowlane.

Zdecydowanie najliczniejszą i najczęściej wykorzystywana jest ostatnia grupa gwoździ budowlanych. Jest to niezwykle szeroka grupa, które obejmuje wiele rodzajów gwoździ. Ich przeznaczenie różni się w zależności od budowy.

Gwoździe z okrągłym przekrojem trzpienia są najczęściej używanymi przez klientów indywidualnych do małych, domowych napraw. Są to bardzo uniwersalne gwoździe, które jednak nie sprawdzą się przy bardziej wymagających zadaniach. Możemy znaleźć również gwoździe budowlane o kwadratowym przekroju trzpienia. Takie gwoździe charakteryzują się zdecydowanie większą siłą mocowania, dzięki czemu wykorzystywane mogą być do konstrukcji, w których ważna jest siła i stabilność połączenia.

Czym kierować się przy wyborze gwoździ?

Wybierając gwoździe należy zaufać ich przeznaczeniu i wybierać egzemplarze przeznaczone konkretnie do rodzaju wykonywanych przez nas prac. Dzięki temu możemy mieć pewność, że powstałe połączenia będą odpowiednio wytrzymałe.

Warto wziąć pod uwagę jeszcze inne kwestie, takie jak na przykład odporność gwoździa na warunki atmosferyczne w przypadku montowania konstrukcji zewnętrznej. W takiej sytuacji warto sięgnąć po gwoździe ocynkowane posiadające specjalną powłokę antykorozyjną, która sprawia, że w trudnych warunkach wytrzymają dłużej niż zwykłe gwoździe.

Więcej na podobne tematy znajdziesz w artykułach:

Kontakt

MAZUR-TOM Krystyna Jurczyk
ul. Modrzewiowa 82, Wójtowo
11-010 Barczewo, Polska
NIP: PL 739-030-46-50

tel.: (+48) 89 513 97 01
e-mail: mazurtom@mazurtom.pl