Gwoździe stolarskie i ogólnego przeznaczenia: dowiedz się więcej!

 Gwoździe stolarskie, jak sama nazwa wskazuje, wykorzystywane są przede wszystkim w przemyśle stolarskim. Poszerzą więc ofertę każdego sklepu o dużą grupę klientów z tej branży. Nie jest to jednak jedyne ich wykorzystanie. Sprawdzą się również przy różnego rodzaju pracach wykończeniowych, podobnie jak niewiele różniące się od nich gwoździe boazeryjne. 

Dowiedz się więcej o gwoździach stolarskich, a także o sporej grupie gwoździ tzw. przeznaczenia ogólnego. 

Gwoździe stolarskie – do czego służą?

Gwoździe stolarskie znajdują zastosowanie głównie w przemyśle stolarskich, jak sugeruje nam sama nazwa. Są one przeznaczone do  łączenia elementów drewnianych, a także innych połączeń konstrukcyjnych. Za ich pomocą wykonamy połączenia wbijane zakładkowe elementów drewnianych, jak również drewnopodobnych.

Często można spotkać się z zamiennym stosowaniem pojęć  gwoździe stolarskie, gwoździe wykończeniowe i gwoździe boazeryjne. Każde z tych określeń opisuje gwoździe mające podobną budowę, która sprawia, że świetnie sprawdzają się podczas prac wykończeniowych, takich jak np. montaż boazerii drewnianej. Gwoździe te wykorzystamy też przy montażu listew wykończeniowych i dekoracyjnych oraz zbijaniu małych detali meblowych.

Jak zbudowane są gwoździe stolarskie?

Budowa gwoździ stolarskich jest dosyć charakterystyczna. Dlatego nie powinniśmy mieć problemu z ich wypatrzeniem pośród innych gwoździ.

Bardzo specyficzną cechą jest długa główka o małej średnicy, dzięki której taki gwóźdź jest niemal niewidoczny po wbiciu w deskę. To bardzo ważne ze względu m.in. na wykorzystanie przy pracach wykończeniowych i dekoracyjnych – zapewnia nie tylko skuteczne połączenie elementów, ale również odpowiedni efekt estetyczny.

Gwoździe stolarskie wykonywane są z twardego metalu, zazwyczaj ze stalowego drutu najwyższej jakości. Posiadają gładki trzpień, z jednej strony ostro zakończony. Z drugiej strony znajduje się długi, wąski i zakończony u szczytu na płasko łebek (boczne krawędzie mogą mieć kształt półkolisty). Stworzenie połączenia jest możliwe dzięki sile tarcia, która działa wzdłuż osi gwoździa, a także dzięki sztywności trzpienia.

 Gwoździe stolarskie dostępne są w wersji nieocynkowanej lub ocynkowanej. Pamiętajmy, że gwoździe ocynkowane zapewniają lepszą ochronę przed korozją. W tym przypadku na rynku znajdziemy często gwoździe ocynkowane np. na złoto. Szeroki wybór najwyższej jakości gwoździ stolarskich znajduje się w ofercie naszej firmy Mazur Tom. Swoim klientom oferujemy też m.in. gwoździe do produkcji palet EPAL, haczyki ocynkowane, drut w odcinkach i kręgach czy malowanie proszkowe.

Gwoździe ogólnego przeznaczenia: które zaliczymy do tej grupy?

Gwoździe stolarskie często wymieniane są razem z innymi gwoźdźmi ogólnego przeznaczenia. Co oznacza ta nazwa? Najczęściej do grupy tej zalicza się takie produkty jak skobelki, gwoździe tapicerskie, druciaki czy gwoździe z główką półkolistą.

Tę grupę gwoździ charakteryzuje dość uniwersalny charakter. Wiele z nich może być wykorzystanych w różnych pracach domowych, ogrodowych czy budowlanych. Oznacz to, że są przydatne dla bardzo szerokiego grona odbiorców, zarówno hurtowych, jak i detalicznych.

Skoble – do czego służą te charakterystyczne gwoździe?

Skoble to gwoździe o charakterystycznym kształcie litery “U”. Ich trzpień jest wygięty w łuk i zaostrzony po jednej i drugiej stronie. Inna nazwa skobli to hacele.

Skoble dostępne są w wielu różnych wymiarach. Sprawdzą się przy najróżniejszych pracach domowych czy w terenie. Okażą się pomocne podczas ogradzania dużego terenu – pozwolą na wygodne i szybkie zamocowanie siatki do drewnianego podłoża. Swoje zastosowanie znajdują też w trakcie prac dekarskich np. przy mocowaniu krokwi. Kolejny sposób użycia to samodzielne zrobienie za ich pomocą zamknięcia lub blokady.

Gwoździe tapicerskie

Charakterystyczny kształt posiadają również gwoździe tapicerskie. Uwagę zwraca przede wszystkim ich szeroki i wypukły łebek. Trzpień jest w stosunku do niego bardzo krótki, choć oczywiście znajdziemy gwoździe tapicerskie o różnej jego długości.

Gwoździe tapicerskie powstają z wysokiej jakości metalu o podwyższonym stopniu twardości. Używa się ich do łączenia elementów (głównie z litym drewnem) oraz do mocowania tapicerskich obić. Sprawdzają się więc świetnie w przemyśle meblowym, stanowiąc niekiedy bardzo efektowny element dekoracyjny. Dostępne są w wielu różnych kolorach, a także w specjalnych dekoracyjnych modelach.

Co oznacza termin “gwoździe druciaki”?

Gwoździe druciaki to bardzo powszechnie stosowana grupa “zwykłych” gwoździ. Za ich pomocą wykonujemy zazwyczaj drugorzędne połączenia i pojedyncze zamocowania do podłoży drewnianych.

Posiadają one trzpień o niewielkiej średnicy oraz płaskie główki, nadają się do tworzenia połączeń zakładkowych lekkich elementów drewnianych; sprawdzą się zatem przy niewielkich pracach remontowych, naprawczych czy wykończeniowych.

Gwoździe stolarskie oraz gwoździe ogólnego przeznaczenia to różnorodne, a jednocześnie bardzo uniwersalne produkty, które mają ogromne grono odbiorców. Warto mieć je we własnym sklepie, stawiając oczywiście na akcesoria wykonane z najwyższej jakości metalu, gwarantujące komfortowe użycie oraz trwałość.

Więcej na podobne tematy znajdziesz w artykułach:

Kontakt

MAZUR-TOM Krystyna Jurczyk
ul. Modrzewiowa 82, Wójtowo
11-010 Barczewo, Polska
NIP: PL 739-030-46-50

tel.: (+48) 89 513 97 01
e-mail: mazurtom@mazurtom.pl