Szafka metalowa – jaki model najlepiej sprawdzi się w sklepie?

 Szafka metalowa, prezentery sklepowe, regały – to podstawa wyposażenia każdego sklepu. Tego rodzaju meble pełnią jednocześnie kilka funkcji.

Przede wszystkim mają być funkcjonalne – umożliwić klientowi oraz obsłudze wygodne poruszanie się po sklepie i znajdowanie odpowiednich produktów. Jednocześnie powinny też być atrakcyjne wizualnie i w atrakcyjny sposób eksponować towar.

Zobacz, jak wybrać wyposażenie sklepu, które będzie świetną wizytówką działalności, a zarazem pozostanie w pełni praktyczne. 

Meble sklepowe: jakie role pełnią?

Kupując meble sklepowe, musimy dokładnie przemyśleć ich wybór. Pod uwagę należy wziąć kilka różnych aspektów.

Na pierwszym miejscu postawmy na bezpieczeństwo. Wybrane przez nas półki metalowe czy regały powinny spełniać odpowiednie normy – muszą być dostosowane do rodzaju towaru, jaki będzie na nich przechowywany i w razie potrzeby (np. w przypadku żywności) posiadać wymagane certyfikaty. Nie mogą też stwarzać zagrożenia dla klientów czy obsługi sklepu (kwestia m.in. stabilności).

Kolejna sprawa to względy praktyczne. Warto dokonać zakupu mebli, które będą trwałe, odporne na zniszczenia – jednym słowem, posłużą nam przez lata. Również ich codzienna obsługa powinna być wygodna, by nie tracić zbyt wiele czasu na układanie czy poprawianie towaru na półkach.

Ostatnia kwestia to aspekt wizualny. Dobre meble sklepowe to takie, które pozwalają zaprezentować towar w przejrzysty i atrakcyjny dla klienta sposób. Powinny też ułatwiać utrzymanie porządku na ekspozycji i być spójne z charakterem działalności.

Dopasuj meble do indywidualnych potrzeb

Szafki metalowe czy inne meble sklepowe powinny być dopasowane do konkretnych potrzeb. Wybierając je, musimy wziąć pod uwagę rodzaj prowadzonej działalności. W inny sposób eksponować będziemy żywność, w inny odzież bądź artykuły metalowe. Od tego zależy chociażby wybór dodatków – np. koszyków metalowych, które pomogą uporządkować drobne akcesoria lub wieszaków na ubrania.

Jednocześnie warto pamiętać o profilu klienta. Inaczej zaaranżujemy ekspozycję przeznaczoną dla pań poszukujących ekskluzywnych perfum, inaczej dla osób szukających narzędzi budowlanych, a jeszcze inaczej przygotować należy wystawę w sklepie z zabawkami dla dzieci.

Kolejna sprawa to dopasowanie mebli do dostępnej przestrzeni. Pamiętajmy, żeby nie stworzyć uczucia ciasnoty, umieszczając zbyt masywne regały blisko siebie w niewielkim pomieszczeniu. Z kolei zbyt mała ilość mebli może tworzyć wrażenie pustki i sugerować, że sklep nie jest wystarczająco dobrze wyposażony. W ciasnych wnętrzach warto postawić na lekkie konstrukcje – np. szafki metalowe z kratownicy, zamiast zabudowanych paneli lub ciężkich drewnianych regałów.

Szafka metalowa: na co zwrócić uwagę?

 Jeśli mamy już ogólną wizję wyposażenia sklepu, pora wybrać konkretne meble. Na co zwrócić uwagę?

Kluczowe są oczywiście wymiary. Nie możemy też zapomnieć o nośności, czyli maksymalnym obciążeniu. To szczególnie istotne, jeśli sprzedajemy produkty dość ciężkie. Szafka czy regał muszą też być stabilne, nie mogą stwarzać zagrożenia dla klientów i pracowników. W przypadku mniej stabilnych mebli powinniśmy pomyśleć o przymocowaniu ich w odpowiedni sposób do ściany.

Do wyboru mamy meble gotowe, na wymiar lub modułowe. Meble na wymiar to rozwiązanie najdroższe, natomiast meble gotowe sprawdzą się tylko wtedy, gdy mamy bardzo dokładny plan aranżacji wnętrza. Meble modułowe wydają się najbardziej rozsądnym rozwiązaniem, zwłaszcza w przypadku nowych sklepów lub sklepów zmieniających swój profil. Modułowa budowa pozwala na dowolne rozbudowywanie wyposażenia, dodawanie nowych elementów, zmienianie ustawienia oraz dobór lub wymianę akcesoriów.

Istotną sprawą przy wyborze szafek czy regałów jest ilość i rozmieszczenie półek. Musimy sprawdzić ich rozstaw, kąt nachylenia, możliwość regulacji tych ustawień. Półki powinny być dostosowane do konkretnego towaru, który będzie na nich prezentowany.

Zastanówmy się również, czy interesują nas szafki mobilne. Do wyboru mamy też szafki z odkręcanymi kółkami.

Jaki materiał wybrać?

Jeśli chodzi o meble sklepowe, najbardziej uniwersalnym materiałem jest metal. Najczęściej wykorzystywana jest stal – w postaci stalowych rurek czy drucianej kratownicy. To niedrogie rozwiązanie, które sprawdzi się w wielu branżach. Szeroki wybór mebli metalowych znajdziesz na stronie mazurtom.pl (zapraszamy do kontaktu).

Jedną z głównych zalet mebli metalowych jest ich wytrzymałość i długi okres użytkowania. Są one stabilne i mocne, a także odporne na uszkodzenia i niekorzystne warunki zewnętrzne. Dlatego świetnie sprawdzą się też np. w magazynie. Dodatkową odporność daje im malowanie proszkowe lub ocynkowanie, chroniące meble przed korozją. Kupując meble metalowe, nie musimy martwić się wilgocią, co ma miejsce w przypadku mebli drewnianych, mogących niszczeć pod jej wpływem. Jeśli chcemy zapewnić dobrą wentylację i zapobiec osiadaniu kurzu, możemy zdecydować się na półki z drucianej kratownicy. Kolejną zaletą mebli metalowych jest łatwe czyszczenie.

Meble drewniane są droższe, nie są również tak wytrzymałe i odporne na warunki zewnętrzne jak meble metalowe. Sprawdzą się jednak w przypadku produktów ekskluzywnych czy wystaw w stylu rustykalnym.

Warto dodać, że istnieje możliwość połączenia tych dwóch opcji np. poprzez zastosowanie stelażu metalowego i półek drewnianych lub z płyt wiórowych.

Szafka metalowa, regal czy półka sklepowa to meble, których nie może zabraknąć w żadnym sklepie. Wybierając je, zwróćmy uwagę zarówno na funkcjonalność, jak też na względy ekonomiczne i estetyczne.

Więcej na podobne tematy znajdziesz w artykułach:

Kontakt

MAZUR-TOM Krystyna Jurczyk
ul. Modrzewiowa 82, Wójtowo
11-010 Barczewo, Polska
NIP: PL 739-030-46-50

tel.: (+48) 89 513 97 01
e-mail: mazurtom@mazurtom.pl