Rodzaje gwoździ: poznaj ich cechy charakterystyczne i zastosowanie

 Istnieją różne rodzaje gwoździ, różniące się między sobą przede wszystkim budową oraz zastosowaniem. Jeśli zależy nam na tym, by nasza oferta była kompleksowa i dopasowana do szerokiego grona klientów, powinniśmy zadbać o dostępność wielu typów gwoździ. 

Podstawową grupę stanowią gwoździe budowlane. To bardzo szeroka i uniwersalna grupa, w której znajdziemy gwoździe niezbędne przy budowie, ale też przy remoncie czy pracach wykończeniowych. Zobacz, czym różnią się między sobą poszczególne gwoździe i sprawdź, które z nich znajdziesz w ofercie naszej firmy Mazur Tom

Rodzaje gwoździ – charakter podstawowych różnic

Różne rodzaje gwoździ posiadają swoje cechy charakterystyczne. Są one związane przede wszystkim z tym, do jakiego rodzaju prac będą one wykorzystywane. Od tego uzależniony jest m.in. kształt konkretnego typu gwoździ.

Każdy gwóźdź (poza nielicznymi wyjątkami) składa się z trzpienia oraz łebka. Trzpieniem nazywamy podłużną część, wykonaną z twardego metalu – zwykle ze stalowego drutu. Trzpień z jednej strony posiada tzw. łebek, z drugiej – ostre zakończenie, które wbijamy w wybrany materiał.

Przyglądając się różnym gwoździom, możemy zauważyć kilka podstawowych różnic w ich budowie. Na początku zwróćmy uwagę na przekrój trzpienia, który najczęściej jest okrągły, lecz może być także kwadratowy. Sprawdźmy, czy trzpień jest gładki, czy też walcowany – walcowanie odgrywa bardzo ważną rolę. Istotną kwestią jest również kształt łebka oraz jego wielkość.

Od razu rzuca się w oczy także kolor gwoździa. Najczęściej sięga się po gwoździe ocynkowane, które są srebrne. Ocynkowanie pomaga zabezpieczyć gwóźdź przed korozją. Na rynku znajdziemy też jednak gwoździe nieocynkowane, czyli gołe. Będą one w kolorze czarnym. Niektóre gwoździe są złocone lub mają jeszcze inny kolor – stosuje się je np. przy pracach wykończeniowych bądź w celach dekoracyjnych.

Gwoździe budowlane

Gwoździe budowlane to bardzo szeroka grupa o uniwersalnym zastosowaniu. Nie może ich zabraknąć w żadnym markecie budowlanym. Są one chętnie kupowane zarówno przez zakłady produkcyjne czy niewielkie firmy wnętrzarskie i meblowe, jak też przez klientów indywidualnych. Korzystamy z nich podczas budowy domu, remontu mieszkania, prac wykończeniowych oraz codziennych napraw.

Gwoździe budowlane służą do łączenia różnego rodzaju drewnianych konstrukcji oraz deskowania. Do wyboru mamy model z okrągłym lub kwadratowym trzpieniem. Ten drugi sprawdzi się tam, gdzie wymagana będzie zwiększona odporność na zniszczenia oraz wyjątkowo wysoki stopień stabilności. Kwadratowy przekrój trzpienia gwarantuje większą siłę zamocowania.

Wybierając gwoździe budowlane, zwróćmy uwagę na łebek. Zazwyczaj jest on płaski, czasem też stożkowaty bądź owalny. Niektóre gwoździe budowlane i stolarskie posiadają chropowaty łebek, co pozwala uniknąć ześlizgiwania się młotka przy uderzeniu. Dostępne są również modele ze stożkowatym zgrubieniem łebka u nasady, co służy do podwyższenia wytrzymałości na uderzenia młotkiem.

Specjalne rodzaje gwoździ  budowlanych

Istnieje kilka rodzajów gwoździ budowlanych, które mają ściśle określone zastosowanie. Mowa tu np. o gwoździach papowych, tzw. papiakach. Są one podgrupą stosowaną przy pracach dekarskich – głównie przy montażu papy izolacyjnej, a także łączeniu cienkich elementów blachy i blaszanych elementów obróbek blacharskich przytwierdzanych do drewnianych konstrukcji nośnych.

Cechą charakterystyczną gwoździ papowych jest płaski i szeroki łebek. Jego średnica jest ok. trzy razy większa niż średnica trzpienia, dzięki czemu przytwierdzenie papy czy innych elementów jest łatwiejsze i skuteczniejsze. Sam trzpień gwoździa papowego może mieć różną długość.

Część gwoździ budowlanych posiada charakterystyczny kształt, wynikający ze specyficznego miejsca zastosowania. Są to przede wszystkim gwoździe narożnikowe, sufitowe oraz zawiasowe. Gwoździe sufitowe mają kształt haczyków (sprawdź haczyki ocynkowane) i służą do mocowania różnych materiałów na suficie, ewentualnie na ścianie czy belkach drewnianych. Gwoździe zawiasowe wyróżnia brak łebka, natomiast za pomocą gwoździ narożnikowych zamontujemy narożniki okienne czy parapety.

Do gwoździ budowlanych zalicza się także niekiedy gwoździe montażowe, służące m.in. do prac przy nośnych konstrukcjach dachowych. Są one walcowane, co zapewnia silne połączenie. Mają też stożkowane zgrubienie u nasady łebka, co służy stabilizowaniu gwoździ.

Gwoździe walcowane – do czego służą?

 Niektóre rodzaje gwoździ mają walcowany trzpień. Są wykorzystywane wtedy, kiedy wyjątkowo istotna jest moc połączenia. Trzpień uformowany w ten sposób jest o wiele trudniej wyrwać z podłoża, sprawdza się też w przypadku bardzo twardych gatunków drewna.

Gwoździe walcowane stosuje się przede wszystkim przy produkcji palet, skrzyni, opakowań drewnianych, ale też przy pracach ciesielskich bądź przy pracy nad zakładkowymi połączeniami drewnianych elementów. Jednym słowem – wszędzie tam, gdzie parametry siły wyrywającej powinny być podwyższone.

Do wyboru mamy gwoździe walcowane pierścieniowo lub spiralnie. W pierwszym przypadku mamy do czynienia z gwoździami używanymi do produkcji palet. Z kolei gwoździe spiralne stosuje się często przy łączeniu elementów tam, gdzie mamy do czynienia ze skrętem lub zgięciem.

Szczególnym rodzajem gwoździ walcowanych są gwoździe certyfikowane EPAL. Służą one do produkcji palet EPAL, które spełniać muszą ściśle określone normy. Wyróżniają się najwyższą jakością (drut stalowy o wysokim stopniu wytrzymałości) i zapewniają wyjątkowo solidne mocowanie. Dostępne są także w wersji przydatnej do wykorzystania w automatycznej zbijarce do gwoździ, co pozwala zautomatyzować, a tym samym znacznie usprawnić proces produkcyjny.

Gwoździe stolarskie i tapicerskie

Przy pracach wykończeniowych przydają się gwoździe stolarskie, nazywane również boazeryjnymi lub wykończeniowymi. Charakteryzuje je długa główka o półkolistym (zazwyczaj) kształcie, o niewielkiej średnicy. Taki kształt powoduje, że gwoździe po wbiciu są właściwie niewidoczne – możemy je zatem wykorzystywać do montażu listew dekoracyjnych, boazerii, widocznych elementów mebli.

W pracach tapicerskich, ale również podczas prac wykończeniowych czy dekoracyjnych, często wykorzystywane są gwoździe tapicerskie. Wykonuje się je z wysokiej jakości metalu o wysokim stopniu twardości. Charakterystyczny jest stosunkowo krótki trzpień oraz szeroki i duży łebek, często dekoracyjny, dostępny w różnych kolorach. Takie gwoździe stosuje się przy mocowaniu obić tapicerskich, ale też łączeniu elementów, najczęściej z litym drewnem.

Gwoździe koletowane

 Dla klientów posiadających zautomatyzowane zakłady produkcyjne niezbędnym produktem są także gwoździe koletowane, czyli zgrzewane na dwóch drutach i zwijane w kłębek. Używa się ich w pneumatycznych gwoździarkach, które stanowią podstawę wyposażenia hal produkcyjnych – są nieocenione np. przy produkcji palet.

Wśród gwoździ maszynowych znajdziemy zarówno produkty walcowane pierścieniowo, jak i o gładkim trzpieniu. Niektóre z nich posiadają jednostronnie ścięte ostrze, co ułatwia zginanie na metalowej podkładce. Warto podkreślić, że także niektórzy klienci indywidualni mogą być zainteresowani tym rozwiązaniem, ponieważ niewielkie zbijarki z magazynkiem bębnowym mogą być z powodzeniem stosowane w domu np. przy montowaniu paneli podłogowych.

 

Rodzaje gwoździ dostępnych w ofercie warto dopasować do konkretnego grona klientów. Aby nasza propozycja była szeroka i jak najbardziej kompleksowa, dobrze jest wyposażyć się w gwoździe służące do różnych celów, dostępne w kilku najbardziej popularnych wymiarach.

Więcej na podobne tematy znajdziesz w artykułach:

Kontakt

MAZUR-TOM Krystyna Jurczyk
ul. Modrzewiowa 82, Wójtowo
11-010 Barczewo, Polska
NIP: PL 739-030-46-50

tel.: (+48) 89 513 97 01
e-mail: mazurtom@mazurtom.pl