Gwoździe tapicerskie i stolarskie- co warto o nich wiedzieć?

Gwoździe tapicerskie czy stolarskie to nieco bardziej specjalistyczne rodzaje gwoździ. W przeciwieństwie do uniwersalnych gwoździ budowlanych, stworzono je z myślą o realizacji pewnych charakterystycznych zadań. To z tego własnie wynika ich specyficzny kształt czy budowa. 

W ofercie naszej firmy Mazur-Tom znajdziesz szeroki wybór gwoździ budowlanych, tapicerskich, stolarskich i innych. Posiadamy też certyfikowane gwoździe EPAL do produkcji palet oraz gwoździe koletowane przeznaczone do użycia w gwoździarkach.

Gwoździe: podstawowe różnice pomiędzy ich rodzajami

W każdym dobrym markecie budowlanym powinien znaleźć się szeroki wybór gwoździ. Część z nich ma zastosowanie uniwersalne, inne przeznaczone są do pewnych specyficznych prac. To własnie ich przeznaczenie sprawia, że poszczególne rodzaje różnią się między sobą na wiele sposobów.

Budowa większości gwoździ jest podobna: składają się z podłużnej części nazywanej trzpieniem, który z jednej strony zakończony jest tzw. łebkiem (to w niego uderza się młotkiem), a z drugiej zaostrzonym końcem, który wbija się w konkretny materiał. Trzpień wytwarza się z twardego materiału – bardzo często jest to drut stalowy.

Niewielkie różnice w budowie świadczą o różnym zastosowaniu poszczególnych gwoździ. Najczęściej są one związane np. z budową trzpienia. Może mieć on okrągły bądź kwadratowy przekrój. Zwykłe gwoździe mają trzpień gładki, natomiast te z trzpieniem walcowanym stosowane są często tam, gdzie potrzebne jest wyjątkowo mocne łączenie. Trzpień może być walcowany pierścieniowo bądź spiralnie. Kolejne różnice związane są z wielkością oraz kształtem łebka (niektóre rodzaje gwoździe są go całkowicie pozbawione).

Warto również zwrócić uwagę na różnice związane z barwą gwoździa. Najczęściej wykorzystuje się srebrne gwoździe ocynkowane, które są zabezpieczone przed korozją. Gwoździe gołe, czyli nieocynkowane, mają kolor czarny. Przy pracach wykończeniowych oraz dekoracyjnych sięga się też po produkty o innych odcieniach pokrycia.

Gwoździe tapicerskie

Gwoździe tapicerskie, jak sama nazwa wskazuje, służą przede wszystkim do prac tapicerskich, czyli np. montowania obić. Mają jednak o wiele szersze zastosowanie – sprawdzają się podczas wielu prac remontowych i dekoracyjnych. Można sięgnąć po nie, łącząc różne elementy (głównie drewniane), przy renowacji i dekoracji mebli oraz elementów wystroju wnętrz.

Gwoździe tapicerskie powstają z metalu wysokiej jakości, wyróżniającego się wysokim stopniem twardości. Ich podstawowe cechy, które od razu rzucają się w oczy, to krótki trzpień oraz duży i szeroki łebek. Sam łebek ma często charakter dekoracyjny. Dostępne są więc gwoździe tapicerskie w różnych odcieniach np. złocone.

Gwoździe stolarskie

Gwoździe stolarskie, stosowane przede wszystkim przy łączeniu elementów drewnianych i tworzeniu innych połączeń konstrukcyjnych, również wyróżniają się specyficzną budową. Ich łebek jest wydłużony i ma bardzo małą średnicę. U szczytu zakończony jest na płasko, niekiedy jego krawędzie mają półkolisty kształt. Trzpień jest gładki, z jednej strony ostro zakończony. Dzięki tej wyjątkowej budowie, gwoździe stolarskie po wbiciu w drewno są niemal niewidoczne, co gwarantuje estetyczny efekt przy pracach dekoracyjnych bądź wykończeniowych.

Bardzo często w stosunku do tego rodzaju gwoździ stosuje się takie określenia jak gwoździe wykończeniowe czy gwoździe boazeryjne. Charakterystyczna budowa sprawia, że sprawdzają się doskonale przy montażu listew wykończeniowych, montażu boazerii czy zbijaniu meblowych detali.

Gwoździe stolarskie powstają z wysokiej jakości metalu o wysokim stopniu twardości, zwykle z drutu stalowego. Najczęściej sięga się po gwoździe ocynkowane, zabezpieczone w ten sposób przed korozją.

Gwoździe tapicerskie czy stolarskie to nieco mniej powszechnie stosowane odmiany gwoździ. Nie może ich jednak zabraknąć w żadnym profesjonalnym markecie budowlanym. Wbrew pozorom sprawdzą się nie tylko przy specjalistycznych pracach stolarskich czy tapicerskich, ale również podczas wielu prac wykończeniowych oraz dekoracyjnych.

Więcej na podobne tematy znajdziesz w artykułach:

Kontakt

MAZUR-TOM Krystyna Jurczyk
ul. Modrzewiowa 82, Wójtowo
11-010 Barczewo, Polska
NIP: PL 739-030-46-50

tel.: (+48) 89 513 97 01
e-mail: mazurtom@mazurtom.pl