Gwoździe sufitowe, narożnikowe i zawiasowe – co warto o nich wiedzieć?

 Gwoździe sufitowe to specyficzna podgrupa gwoździ budowlanych. Podobnie jak w przypadku gwoździ zawiasowych czy narożnikowych, należą do niej gwoździe przydatne do zastosowania w konkretnym miejscu. Odpowiedni kształt pozwala na dopasowanie się do trudnych warunków i skuteczne połączenie elementów.

Zobacz, czym wyróżniają się gwoździe sufitowe, narożnikowe czy zawiasowe i w jakich sytuacjach klient może ich potrzebować. Sprawdź, które z nich znajdziesz w ofercie firmy Mazur-Tom (skontaktuj się z nami). 

Gwoździe budowlane – co obejmuje ta szeroka grupa produktów?

Gwoździe budowlane to najpopularniejszy rodzaj gwoździ, którego nie może zabraknąć w żadnych sklepie o profilu budowlanym czy aranżacyjnym. Jednocześnie jest ona bardzo szeroka i obejmuje akcesoria niezbędne nie tylko podczas budowy oraz remontu, ale również przy wykańczaniu wnętrz, pracach ogrodowych czy drobnych codziennych naprawach. 

Wśród gwoździ budowlanych znajdziemy produkty z trzpieniem o przekroju okrągłym lub kwadratowym; o różnej długości, kształcie trzpienia lub łebka. Niektóre z nich posiadać będą trzpień gładki, inne walcowany pierścieniowo lub spiralnie. Osobną kategorię gwoździ budowlanych stanowią np. gwoździe papowe – wyróżniają się one dużą średnicą łebka.

Wybierając gwoździe, warto zwrócić też uwagę na ich powłokę. Możemy wybrać gwoździe w stanie surowym, czyli bez powłoki. Nie będą one jednak odporne na niekorzystne działanie warunków zewnętrznych, a tym samym np. na korozję. Dlatego w wielu przypadkach lepiej jest zdecydować się na gwoździe ocynkowane.

Gwoździe paletowe

 Gwoździe paletowe według niektórych źródeł zaliczane są do gwoździ budowlanych, w innych natomiast stanowią osobną grupę. Warto jednak podkreślić ich odrębność – ze względu na charakterystykę zastosowania, muszą one być wyjątkowo wytrzymałe i gwarantować bardzo silne łączenie. Dlatego do produkcji palet używa się gwoździ o trzpieniu walcowanym.

Muszą one dodatkowo spełniać surowe normy, będące gwarancją najwyższej jakości i wytrzymałości. Gwoździe paletowe, posiadające stosowny certyfikat, to gwoździe EPAL.

Gwoździe do zastosowania w konkretnym miejscu

Niektóre gwoździe stworzono specjalnie z myślą o zastosowaniu w konkretny sposób. Używamy ich w miejscach, które wymagają innych rozwiązań niż te stosowane standardowo. Specjalne gwoździe przydają się np. przy mocowaniu do sufitu, montażu zawiasów  lub narożników okiennych.

Cechą charakterystyczną, łączącą prawie wszystkie takie gwoździe, jest nietypowy kształt trzpienia czy łebka. Wykonane są  natomiast z takich samych materiałów jak zwykłe gwoździe – najczęściej z twardego drutu stalowego, ocynkowanego lub w stanie surowym.

Gwoździe sufitowe – budowa i zastosowanie

Gwoździe sufitowe wyglądem przypominają haczyki (zobacz np. haczyki ocynkowane). Formowane są w kształcie litery “L”, ich zgięta strona jest spłaszczona, łeb zakrzywiony w specyficzny sposób. Wykonuje się je z twardego metalu, zaostrzając trzpień z jednej strony.

Takie gwoździe stosowane są – jak sama nazwa wskazuje – do mocowania różnych materiałów (najczęściej tych o luźnej strukturze, jak np. maty ze trzciny) na suficie. Możemy wbijać je jednak nie tylko w sufit, ale też w inne elementy konstrukcji jak ściany czy drewniane belki. Warto wiedzieć, że gwoździe sufitowe przydadzą się również, gdy będziemy chcieli zamocować różnego rodzaju elementy podwieszane np. rynny.

Gwoździe narożnikowe

Budowa gwoździ narożnikowych jest bardzo zbliżona do budowy “zwykłych” gwoździ – z wyglądu niemal niczym się nie różnią. Ich łebek jest dość mały, same gwoździe są dosyć krótkie (2-3 cm).

Stosuje się je przede wszystkim podczas montowania narożników okiennych. Znajdują zastosowanie także przy mocowaniu parapetów. Ich wykorzystanie sprawia, że możliwe jest skuteczne wzmocnienie drewnianych ram okiennych.

Skoble (hacele)

Skoble, nazywane też hacelami, mają bardzo charakterystyczny kształt – z wyglądu przypominają literę “U”. Ten specyficzny łukowaty trzpień jest zaostrzony z obu stron.

Skoble sprawdzają się doskonale przy ogradzaniu sporego terenu. Za ich pomocą łatwo i trwale przymocujemy siatkę do drewnianego podłoża. Możemy wykorzystać je również podczas budowy dachu – mocuje się je na krokwiach. Ich kolejne zastosowanie to tworzenie zamknięć i blokad.

Gwoździe zawiasowe

W przypadku gwoździ zawiasowych najbardziej charakterystyczną i od razu rzucającą się w oczy cechą jest brak łebka. Trzpień jest stosunkowo krótki, ma zwykle ok. 2-4 cm.

Dzięki gwoździom zawiasowym możemy skutecznie zamontować zawiasy drzwiowe oraz okienne. Są potrzebne szczególnie wtedy, kiedy mamy do czynienia z oknami starego rodzaju. W nowszych modelach okien ich stosowanie nie jest zazwyczaj konieczne.

Gwoździe sufitowe, zawiasowe czy narożnikowe to akcesoria niezbędne podczas budowy domu i prac wykończeniowych. Powinny znaleźć się w każdym sklepie budowlanym, aby zapewnić klientom odpowiednio szeroki asortyment. Zwróćmy uwagę, by nasi klienci mieli możliwość skorzystania z gwoździ dostępnych zarówno w wersji surowej, jak też w wersji ocynkowanej, która zapewnia ochronę przed korozją.

Więcej na podobne tematy znajdziesz w artykułach:

Kontakt

MAZUR-TOM Krystyna Jurczyk
ul. Modrzewiowa 82, Wójtowo
11-010 Barczewo, Polska
NIP: PL 739-030-46-50

tel.: (+48) 89 513 97 01
e-mail: mazurtom@mazurtom.pl