Gwoździe maszynowe: różne rodzaje i sposoby zastosowania

 Gwoździe maszynowe powinny znaleźć się na wyposażeniu każdego dobrego składu budowlanego. To dzięki nim możemy korzystać z tak wygodnych rozwiązań jak wbijanie gwoździ za pomocą gwoździarki. Są one używane przez producentów z wielu branż m.in. przez firmy wytwarzające palety, opakowania czy ogrodzenia drewniane. 

Doskonałej jakości gwoździe koletowane przeznaczone do zbijarek pneumatycznych znajdziesz w ofercie naszej firmy Mazur-Tom. Znajdują się w niej zarówno gwoździe gładkie, jak też walcowane pierścieniowo.

Gwoździe maszynowe – do czego służą?

Gwoździe maszynowe stosowane są w różnego rodzaju zbijarkach do gwoździ, nazywanych też gwoździarkami. Najczęściej są to tzw. gwoździe w pakietach, czyli łączone ze sobą. Zdarza się też, że w maszynach używane są pojedyncze, niełączone w większe grupy gwoździe.

Najczęstsze obszary zastosowania gwoździ maszynowych

Niektóre mniejsze i lżejsze gwoździarki zainteresują na pewno klientów indywidualnych. Możemy stosować je podczas np. montowania paneli podłogowych, przy pracach ogrodowych czy wykończeniowych.

W większości przypadków gwoździarki są jednak używane podczas zautomatyzowanych procesów produkcyjnych, zwłaszcza tych na dużą skalę. Mamy więc z nimi do czynienia podczas zautomatyzowanej produkcji palet czy skrzyń, a także wykonanych z drewna ogrodzeń czy opakowań. Warto pamiętać, że podczas produkcji certyfikowanych palet wykorzystać należy gwoździe certyfikowane EPAL.

Kolejne obszary zastosowania to budownictwo oraz prace montażowe. Gwoździarek używa się również w zakładach stolarskich, przy pracach wykończeniowych oraz dekarskich – przy montowaniu gontów oraz papy.

Budowa gwoździ maszynowych

Gwoździe maszynowe nie różnią się zbytnio wyglądem od “zwykłych” gwoździ. Warto wiedzieć, że część z nich posiada jednostronnie ścięte ostrze, co pozwala na łatwe zginanie na metalowej podkładce. Oprócz gwoździ wykorzystywanych pojedynczo w niektórych niewielkich gwoździarkach, mamy też do czynienia z gwoźdźmi łączonymi.

Połączone ze sobą gwoździe są stosowane w zautomatyzowanej produkcji np. podczas wytwarzania palet. Łączy się je w listwy lub kłębki, umieszczane następnie w magazynku urządzenia służącego do wbijania gwoździ (gwoździarki). Istnieją różne rodzaje gwoździ łączonych.

Jednym z najpopularniejszych są gwoździe koletowane, czyli połączone drutem. Zwykle łączy się je za pomocą dwóch drutów, są one zgrzewane do nich, a potem zwijane i odpowiednio zapakowane.

Inne rozwiązanie to łączenie gwoździ za pomocą plastikowej lub papierowej taśmy. Gwoździe łączone papierem mają ścięte główki, co sprawia, że po połączeniu ściśle przylegają do siebie trzpieniami. W tym przypadku po wstrzeleniu gwoździ nie pozostają odpady.

Warto pamiętać, że gwoździe maszynowe mogą być zarówno gładkie, jak też walcowane pierścieniowo czy spiralnie. Szczególnym rodzajem są wspomniane już gwoździe EPAL do produkcji certyfikowanych palet.

Gwoździarka: kiedy znajduje swoje zastosowanie?

Zastosowanie gwoździarki w automatycznej produkcji to konieczność. Dzięki automatycznemu wbijaniu gwoździ produkcja drewnianych palet, ogrodzeń czy opakowań i skrzyń jest o wiele szybsza i łatwiejsza, a przede wszystkim bardziej wydajna niż w przypadku wbijania gwoździ ręcznie.

Kolejną zaletą używania gwoździarki jest m.in. precyzja wbijania gwoździ. Warto też zwrócić uwagę na to, że nie krzywią się one podczas wbijania. Dodatkowo maszyna ta umożliwia wbijanie gwoździ pod kątem oraz w bardzo trudno dostępnych miejscach.

Wszystkie te zalety sprawiają, że gwoździarka i gwoździe maszynowe to atrakcyjne produkty nie tylko dla dużych klientów hurtowych, ale i dla klientów detalicznych, którzy szukają wygodnego rozwiązania do użytku we własnym zakresie.

Wybierz gwoździarkę dopasowaną do potrzeb

Wybierając gwoździe maszynowe, musimy pamiętać, że powinny być dopasowane do rodzaju używanej przez nas gwoździarki. Z jakimi urządzeniami wbijającymi gwoździe mamy najczęściej do czynienia?

Podstawowe ich rodzaje to gwoździarki pneumatyczne, gwoździarki akumulatorowe oraz gwoździarki gazowe. Wybór należy uzależnić od planowanego zastosowania oraz skali naszych prac – inne sprawdzą się przy dużej produkcji, inne przy użytku domowym.

Na dużych halach produkcyjnych spotkamy się przede wszystkim z gwoździarkami pneumatycznymi, o wysokiej mocy zapewniającej świetne tempo pracy i wysoką wydajność. Z kolei podczas prac dekarskich i terenowych sprawdzą się najlepiej urządzenia gazowe, wyróżniające się mobilnością. Bardzo mobilne i również dość wydajne są gwoździarki akumulatorowe.

Gwoździarki możemy podzielić również na te z magazynkiem bębnowym lub z magazynkiem taśmowym, czyli szynowym. Zazwyczaj mamy do czynienia z magazynkiem bębnowym, który jest konieczny w większych zakładach produkcyjnych – to właśnie w tych zbijarkach używamy gwoździ łączonych np. koletowanych. Z kolei w przypadku klientów indywidualnych zwykle wystarczające są gwoździarki z magazynkiem taśmowym, do którego załadowujemy pojedyncze sztuki gwoździ.

Gwoździe maszynowe to rozwiązanie wykorzystywane przede wszystkim na halach zautomatyzowanej produkcji – przy wytwarzaniu palet drewnianych, ogrodzeń czy skrzyń. Sprawdzą się jednak również w przypadku klientów indywidualnych, którzy korzystają z niewielkich i lekkich gwoździarek, idealnych do prac remontowych np. montażu paneli podłogowych.

 

Więcej na podobne tematy znajdziesz w artykułach:

Kontakt

MAZUR-TOM Krystyna Jurczyk
ul. Modrzewiowa 82, Wójtowo
11-010 Barczewo, Polska
NIP: PL 739-030-46-50

tel.: (+48) 89 513 97 01
e-mail: mazurtom@mazurtom.pl