Gabiony – cena, zastosowanie i inne praktyczne informacje

 Gabiony, cena – coraz więcej osób szuka w sieci informacji na temat tych koszów wykonanych z drucianej siatki. Dawniej były one wykorzystywane głównie w roli umocnień. Dziś są obecne na szeroką skalę w przestrzeni publicznej, a coraz większa grupa klientów kupuje je z myślą o własnym ogrodzie.

Gabiony to rozwiązanie mające wiele zalet. Są nie tylko niezwykle estetyczne, ale też ekologiczne i wyjątkowo trwałe. Do tego świetnie wpasowują się w nowoczesną przestrzeń. Dowiedz się więcej i zobacz gabiony dostępne w ofercie firmy Mazur-Tom

Czym są gabiony?

Gabionami nazywamy kosze wykonane ze zgrzewanej lub plecionej drucianej siatki. Mogą mieć one różne kształty oraz wymiary, często składają się z kilku komór. We wnętrzu gabionów umieszczamy dowolne wypełnienie. Najczęściej są to np.: gruz, kamienie, ziemia, szkło. Co ciekawe, wypełnić je możemy również materiałem z recyclingu – betonem z odzysku bądź odpadami np. w formie granulatu.

Szeroki wybór tego typu koszów znajdziesz w ofercie naszej firmy Mazur-Tom (w sprzedaży także m.in. gwoździe, prezentery sklepowe, półki metalowe czy drut). Oferujemy gabiony prostokątne, kwadratowe, trójkątne, a także sześciokątne czy w formie klombu. Dzięki tej różnorodności możliwe jest dopasowanie produktów do konkretnego profilu klienta. Oferujemy też wykonanie gabionów na indywidualne zamówienie – zapraszamy do kontaktu.

Do czego służą gabiony?

Wypełniane kamieniami czy gruzem kosze to rozwiązanie znane już od starożytności. W starożytnym Egipcie, a także w Chinach, używano ich m.in. w celu umocnienia nadbrzeża oraz skarp. W czasach średniowiecznych znajdowały swoje zastosowanie podczas budowania zapór oraz różnego rodzaju fortyfikacji. Oprócz tego były stosowane na dość szeroką skalę w budownictwie – sprawdzały się w roli fasad, elewacji czy podpór.

Dziś gabiony nadal wykorzystywane są np. do umacniania skarp bądź zabezpieczania koryt rzek. Są też obecne w przestrzeni publicznej, pełniąc funkcje zarówno użytkowe, jak i dekoracyjne. Coraz chętniej sięgają po nie jednak również osoby prywatne.

Klienci mogą wykorzystywać gabiony do budowania oryginalnych ogrodzeń – nowoczesnych, ekologicznych i bardzo trwałych. Sprawdzą się one świetnie w ogrodzie, gdzie zbudować z nich możemy najróżniejsze elementy. Sprawują się doskonale w roli donic i klombów kwiatowych; wykonamy z nich altany, ławki ogrodowe czy różnego rodzaju dekoracje. 

Gabiony, cena – czy to się opłaca?

 Jeśli chodzi o gabiony, cena nie jest zwykle wygórowana. Ostateczny koszt całego projektu uzależniony jest w dużej mierze od tego, czym postanowimy wypełnić druciane kosze. Warto zwrócić uwagę, że nierzadko są do tego celu wykorzystywane materiały pozostające nam po budowie czy wręcz odpady – dlatego jest to rozwiązanie niezwykle ekonomiczne, a zarazem ekologiczne.

Niedrogi jest również transport oraz montaż ogrodzeń gabionowych. Kluczowy jest też fakt, że są one wyjątkowo trwałe, a konserwacja czy naprawa nie wymaga dużych nakładów finansowych. Dobrej jakości ogrodzenie służyć nam może spokojnie nawet ok. 50 lat. Wszystko to sprawia, że zakup gabionów jest naprawdę trafioną inwestycją.

Gabiony: dlaczego warto je kupić?

Gabiony mają wiele zalet – poniżej prezentujemy kilka najważniejszych.

Pierwszą z nich jest wymieniona już wyżej trwałość, która często okazuje się większa niż nawet w przypadku ogrodzeń betonowych. Ogrodzenia gabionowe są odporne zarówno na wpływ niekorzystnych warunków atmosferycznych, jak też na uszkodzenia mechaniczne. Dzięki naturalnej zdolności do przepuszczania wody nie straszne im są nawet bardzo niskie temperatury. Co więcej, wrastające w niej systemy korzeniowe różnych roślin rosnących w pobliżu stopniowo wzmacniają ogrodzenie i zapewniają dodatkową stabilizację.

Gabiony są bardzo masywne, wykonana z nich konstrukcja cechuje się więc dużą stabilnością. Nic dziwnego, że od wieków wykorzystuje się je do umacniania skarp czy nadbrzeży. Świetnie sprawdzą się więc na pofałdowanym czy narażonym na wstrząsy podłożu.

Kolejna zaleta ogrodzenia gabionowego to zapewnianie prywatności i bezpieczeństwa. Nieprzejrzyste ogrodzenie sprawia, że możemy bez skrępowania relaksować się we własnym ogrodzie, nie obawiając się wścibskich spojrzeń sąsiadów. Nie sposób nie wspomnieć też o tym, że ogrodzenie gabionowe rozprasza fale dźwiękowe i stanowi świetną barierę dźwiękową. Z kolei jego specyficzna budowa powoduje, że utrudnia dostanie się na posesję potencjalnemu włamywaczowi.

Klienci zwracający uwagę na rozwiązania ekologiczne z pewnością również docenią gabiony. Do ich wypełnienia możemy użyć surowców naturalnych lub z recyclingu. Ponadto tego rodzaju ogrodzenia idealnie wpasowują się w naturalną przestrzeń i nie zakłócają krajobrazu. Gabiony możemy wypełniać ziemią, a następnie tworzyć naturalne, zielone ściany.

Warto też podkreślić względy estetyczne oraz uniwersalność tego rozwiązania. Sprawdzi się ono zarówno w przypadku nowoczesnej, minimalistycznej posesji, jak też w przypadku wiejskiej, tradycyjnej posiadłości. Wszystko zależy od tego, jakie wypełnienie i rodzaj konstrukcji wybierzemy. Dodajmy, że modułowa budowa pozwala w pełni dostosować projekt do konkretnych wymagań. Z gabionów możemy budować niczym z klocków.

Rodzaje gabionów

 Jeśli chodzi o sam rodzaj koszów, które następnie wypełniamy wybranym materiałem, możemy wyróżnić kosze ogrodzeniowe, ogrodzenia oporowe oraz panele ogrodzeniowe.

Kosze ogrodzeniowe wybierane są zwykle przez klientów posiadających niewielką przestrzeń do zagospodarowania, gdyż mają one niewielką szerokość, za to wysokość zwykle nawet przekraczającą 2 metry. Do ich wykonania wykorzystuje się wytrzymałą siatkę stalową.

Ogrodzenia oporowe są najbardziej uniwersalne – wykonuje się je w najróżniejszych kształtach oraz wymiarach. Powstają najczęściej ze zgrzewanego drutu o średnicy co najmniej 4 mm.

Panele ogrodzeniowe służą do tworzenia większych ogrodzeń, poprzez spinanie specjalnymi haczykami lekkich ścianek. Montaż jest dość prosty, musimy jednak pamiętać o wybraniu odpowiednio twardego i odpornego na odkształcanie drutu. Na rynku znajdziemy też niekiedy drewniane panele ogrodzeniowe.

Jeśli mowa o wypełnieniu, jest ono właściwie dowolne. Najczęściej sięga się po takie materiały jak tłoczeń, kamienie, granit, żwir, otoczaki, gruz czy beton. Jeżeli cenimy sobie w pełni naturalne rozwiązania, ciekawym pomysłem będzie wykorzystanie ziemi (można w niej posadzić rośliny), szyszek, kory bądź drewna.

Jak kupować gabiony? Na to zwróć uwagę!

Przede wszystkim zadbajmy o trwałość – bo to główna cecha, której poszukują klienci. Warto postawić na gabiony z drutu zgrzewanego; są one bardziej wytrzymałe niż te z drutu plecionego. Jeżeli jednak wybieramy tzw. plecionkę, szukajmy tej z największą ilością miejsc zgrzewania.

Musimy pamiętać, że wielkość oraz kształt oczek powinny być dopasowane do tego, czym gabiony będą wypełnione. Dlatego zadbajmy o to, by mieć w swojej ofercie różne modele, pasujące do zróżnicowanych typów wypełnienia.

Kolejna kwestia to odporność na korozję – postawmy na konstrukcje z drutu ocynkowanego, ewentualnie zabezpieczonego w inny sposób.

Czy wiesz, jak montować gabiony?

Montaż gabionów nie jest skomplikowany, musimy jednak pamiętać o kilku ważnych kwestiach.

Pierwszym krokiem będzie wykonanie fundamentu, dzięki czemu ogrodzenie będzie trwałe i stabilne. To w nim zostaną osadzone kluczowe elementy całej konstrukcji. Fundament musi znajdować się na głębokości minimum metra. Na wylanym betonie montujemy słupy ogrodzeniowe. Po zabetonowaniu tej konstrukcji przystępujemy do dalszych prac montażowych.

Poszczególne elementy łączymy ze sobą, używając w tym celu śrub. Staramy się łączyć je jak najdokładniej, aby całość była stabilna i odporna na uszkodzenia. Na koniec pozostaje nam wypełnienie konstrukcji materiałem, na który się zdecydowaliśmy.

Gabiony nie wymagają czasochłonnej pielęgnacji ani konserwacji. Musimy jedynie pamiętać o oczyszczaniu ich raz na jakiś czas, ponieważ dostający się między wypełnienie śmieci czy zabrudzenia mogą wpływać niekorzystnie na jego funkcjonowanie.

Gabiony cena” – szukając informacji o ogrodzeniach gabionowych, zajrzyj na stronę firmy Mazur-Tom. Szeroki wybór wysokiej jakości koszów sprawi, że znajdziesz produkty odpowiednie dla klientów poszukujących bardzo różnych rozwiązań.

Więcej na podobne tematy znajdziesz w artykułach:

Kontakt

MAZUR-TOM Krystyna Jurczyk
ul. Modrzewiowa 82, Wójtowo
11-010 Barczewo, Polska
NIP: PL 739-030-46-50

tel.: (+48) 89 513 97 01
e-mail: mazurtom@mazurtom.pl